English |  فارسی |  پشتو |  Русский  

صفحه اول/ اقتصاد
  تاريخ   |   علم وفرهنگ   |   شعروادبيات   |   طنزوفکاهی   |   سياست   |   اقتصاد   |   و...   |
ديدگاه هاي ارائه شده در نوشته هاي ارسالي بيانگر آراي نويسندگان مي باشد و لزوما مبتني بر موافقت ادارهء «فارسی.رو» با اين جهت گيري ها نيست. مسوليت اين نوشته ها مطابق قوانين اداري و جزايي روسيه فدراتيف و نورم هاي حقوقي بين دول منوط به نويسندگان است.
[1] [2] [3] [4] [»»] 
2007-01-15 20:21:38
ملالی انوری:
به نظر شخصی من سياست پولی در افغانستان کدام معياری تعين شده معین ندارد. قيمت پولی افغانستان با درنظرداشت وضع امنيتی نا مناسب وتوليد وفروش ايرويين توسط معافيای ايرويين وچنگ اندازان در وطن کنترول ورهبری ميشود.اگر کشت وفروش ايرويين در افغانستان قطع شود چنگ در وطن ما خاموش ميشود ولی انفلسیه پولی بمیان می اید مردم رچوع میکنند به اسعار دالر وکلدار بخاطر انکه پول افغانستان پشتبانه بینالمللی وارزش طلایی بانکی ندارد .با تاسف مدت های بعدهم کنترول پولی ما ارتباط با فروش غير قانونی ايرويين دارد.
جوابحق گوی20150
2007-01-15 12:08:37
در مورد سیاست پولی در افغانستان معلومات تدهید.
جوابملالی انوری20140
2006-12-31 13:25:43
سلام بر تمام افغانها امیدوارم که هر جا باشید بیروز سر بلند باشید من بیخدا شما افغانها از تح دل دوست دارم و امیدارم تمام شما همچنین یک دیگر دوست داشته باشید من نسیم از ولایت فراه.
جوابنسيم سحر ثبات19947
2006-12-27 00:26:34
رضا حکیمی دره صوفی:
خوشبختانه در دوره طالبان از برکت روز احمد قوماندان قوای وحشی طالبان نتوانست در مناطق ولسوالی دره يوسف دست به وحشی گری وقتل بزندبعد از محوه طالبان از منطقه معافيای بين اللملی توانست به گونه ريشه مضرتری را در مناطق دره يوسف بدواند ومر دم بيکار ومجبور اقتصادی دره يوسوف را مصروف کشت خاشخاش سازند برای فعلا چنا ن در دره يوسوف کار سده است که نمايندگان معافيای ايروين به گونی از نفوظ رسمی دولت جلوه گيری کنند .
جوابحق گوئ19890
2006-12-09 12:36:37
من از تمامی انهایی که سرمایه دارند میخواهم که به افغانستان تشریف بیاورند.
جوابمسعود جهش19684
2006-12-09 02:08:40
هادی: ذظرشما را درسث اسث ..
جوابnajib19681
2006-11-09 20:41:54
جناب آقای حق گوی:
چطور شما که حالا افغانستان نیستید که ببینید دره صوف را
که چطور جنگیدند در مقابل طالب
اما دولت حق مردم دره صوف را نادیده گرفته است
اگر دولت به مردم دره صوف حق بدهد مردم از کاشتن وتولید تریاک ویا مواد مخدر دست میکشت
از شما تشکر میکنم بخاطری نظر خوبیتان
جوابرضا حکیمی دره صوفی19064
2006-10-21 15:49:24
برادران افغان :
باسلام : بنده بعنوان يک انسان و همکيش شما ازهمه شما عزيزان چه آنها که درداخل افغانستان هستند و چه انهاکه در خارج ميباشند تقاضا دارم همه باهم دست دردست يکديگر بگذاريد و کشور عزيرخود را بسازيد و اشغالگران را بيرون برانيد . انتقاد کردن و ازيکديگر ايراد گرفتن براي هيچکس اب و نان نميشود پس فعلا انتقاد نکنيد اما ارشاد و راهنمائي لازم و بايد بشود.
جوابعبدالله18799
2006-10-05 13:04:06
اقليما از کابل:
اقليما جان با سپاس از معلومات جال تان!
ايا معلومات داده ميتوانيد که قيمت زعفران بحساب عمده و تجارتی فی تن چند است؟ تاجر گمنام
جوابتاجر گمنام18502
2006-10-04 18:46:56
ميگن که در دانشگاه بلخ امرار معاش استادان بالای محصلين حواله است. هر نمره صرف در بدل یک دالر امریکايی معاوضه ميگردد و يا اين که بايد خواهرزاده استاد رفيقت باشد تا جان به سلامت ببری بيادر.
جوابقيس18481
2006-09-30 21:38:10
محمد یحیی:
به اساس تحقیقاتی که در ین باره صورت گرفته بوت های با بامیان از نمره 5 شروع شده وتا نمره 12 میباشد البته مربوط بزرگی پا های بامیان است و در مورد قدامت آنها باید گفته شود که هر قدر بوی بوت زیاد تر باشد به همان اندازه قدیمی تر اند . در مورد بند امید خواستم با آقای امید هنرمند معروف کشور تماس بگیرم اما متأسفانه موصوف به رحمت الهی پیوسته و از بند وی نشانی باقی نیست. اگر خواسته باشید از بند پسرش وحید جان برای تان معلومات فرا آورم؟
امید سوال تان حل شده باشد.
با احترام
جوابمرغاوی18359
2006-09-27 06:55:41
نجوا:بله حق باشماست
کینه وعقده بازی از خصوصیات برجسته ما افغانهاست چون همین سیستم کج اجتماعی است که در دامن افغانستان رشد کرده .بنابراین باید یک نسل را دور از تاریخ جنگ ووحشت خود دور بسازیم تا شایدامیدی باشد برای وحدت و برادری
جوابهادی18252
2006-09-23 11:56:15
من محمد یحیی از کابل هستم کسی می تواند درباره قدامت بوتهای بامیان معلومات دهد . و درباره عمق بند امید در ولایت باستانی بامیان معلومات دهد .
به نظر من ولایت بامیان یک ولایت خیلی باستانی است که دولت افغانستان می تواند سالانه از نظر توریستی پول هنکفتی به دست آورد و پول آنرا در ساخت ساز سرک ولایت بامیان و خیلی از کارهای عام المنفعه خرج کند اما دولت افغانستان هیچ به فکر آبادی کشور خود نیست.
با احترام
جوابمحمد یحیی18135
2006-08-17 23:53:54
سلام بر تمام افغانها من نسيم از ولايت فراه از قريه چهار باغ هستم من نظر می دهم که افغانستان از نظر اسار باستانی توی دنيا تک باشد توی ولايت ما شهری است اسمش فريدون شهر است زيبا هستخيلی ديگر هم است اگر دوست افغانی است با من تماس بگيرد۷۹۹۵۹۲۶۶۶ ۷۹۹۵۹۲۶۶۶ ۱۶ سال دارم
جوابنسيم16872
2006-08-17 07:07:00
باز محمد:
برادری محترم ابن پرابلم در تاشکند به اوچ خود رسيده بود تاچران افغانی در تاشکند عنوانی وزيری تچارت افغانستان عارض شدند از عمل های نادرکانه مسعولين سفارت تاشکند چلو گيری شد.
جوابامان معاشر16841
2006-08-17 06:54:16
رضا حکیمی:
وتسوالی دره يوسف مرکز کشت وچمع اوری خاشخاش و هیرویین است که سالانه دو فصل اران حاصل ميگرند برای مردم دره يوسف ديگر هيج گونه پول ضرور نیست اين عمل اساسا به دره يوسف بالا ارتباظ دارد راه ترافيکی ان باميان است در اين ساحه از شروع انقلاب تا به حال دولت ارتباط نداشته توسط اشخاص خاص تحت کنترول است
جوابحق گوی از کانادا16840
2006-07-07 05:28:26
بنام الله!
ضمن تقدیم سلام وآرزوی سلامتی برای شما .
عرض اینکه : در رابطه با تاریخچه بانک در افغا نستان برایم معلومات بدهید .
متشکرم .
جواب میر حسین ناصری15795
2006-06-30 12:12:14
من از دولت و مردم يک سوال دارم که زغال سنگ در کجاهای افغانستان وجود دارد در دره صوف يا جاهای ديگر در دره صوف چرا معدن زغال سنگ تور رسمی است چرا معدن زغال سنگ شيخه با آن معادن زياد رسمی نيست من فکر ميکنم که مسئولان دره صوف حق مردم شيخه را ناديده گرفته است
جوابرضا حکیمی15665
2006-06-25 18:07:26
من رضا حکیمی از ولایت سمنگان والسوالی دره صوف هستم من از دولت کنونی افغانستان اعتراض بر این دارم که چرا پول آقای ربانی و آقای دوستم به پول کرزی معاوضه میشود اما پول سفید یا همان پول وحدتی نا چل شناخته میشود مردم دره صوف از اول انقلاب تا حالا زجرهای بسیار کشیده اما مسئله پول آنها را نادیده گرفته و ضربه محکم به مردم دره صوف زده است
من الان از ايران برای شماها مينويسم
جوابرضا حکیمی15565
2006-06-19 16:30:01
سلام خدمت تمام دوستا!
باری نخست است که این سایت را میبینم جایی خوشی است که مطالب جالب و نظریات خوب از دوستان دیده میشود. اما باز هم جایی تآسف است گاهی با نوشته های بر میخوری که جز از الفاظ بد وعقده گشایی چیری نئست. چه خوب است که همه دوستانه و بدون اینکه به کس توهین کنیم نظریات خودرا بکویم.تشکر

نجوا از هالند
جوابنجوا15445
2006-06-06 13:45:39
يک خبر اقتصادی عالی!!!

زعفران افغانستان بهترين زعفران جهان شناخته شد!!!

زعفران افغانستان از لحاظ رنگ کيفيت و مقدار توليد در جهان بی مثال است اين مطلب در کشور امريکا اعلان شد و گفته شده است که هر هکتار زمين در افغانستان بطور اوسط ده کيلو گرام زعفران حاصل ميدهد در حاليکه در کشور های اروبايی هر هکتار زمين بطور اوسط شش کيلو گرام زعفران و در ایران چهار کیلو گرام زغفران حاصل ميدهد.
جواباقليما از کابل15113
2006-03-16 00:39:50
يک خبر اقتصادی.
دانشمندان آمریکایی از مرکزی جیولوجی آمریکا بعد از تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که در افغانستان نفت ۱۸ مرتبه زيادتراز آنچه قبلاْ معلوم بود وجود دارد.
جوابسليم13131
2006-02-18 00:30:35
با سلام خدمت شما!
نرخ تعرفه های کالالهای وارداتی به افغانستان را اعلام نماييد.
در حال حاضر کالاهای صادراتی افغانستان به کشورهای خارج چه هستند و بیشتر به کدام کشورها؟
ان شاءالله جبران خواهيم کرد
جوابارادتمند شما مشتاق جوابيم هر چه باشد12792
2006-02-01 10:55:13
سلام دوستان و عزيزان همدل . کسی هست که با من در باره اشعار حضرت ابوالمعانی بحث کند تا شود که مشکلات که دارم با ايشان در ميان بگزارم؟ تشکر
جوابتبسم12550
2006-01-25 10:03:08
تازمانيکه جلو دخالت کشور باکستان گرفته نشود رشد اقتصادی در افغانستان خيلی بطی بيش خواهد رفت زيرا باکستان نميخواهد اقتصاد اين کشور رشد نماید باکستان ميخواهد که افغانستان رابمثابه یک مارکيت خوب برای صادرات کالاهای بی کيفيت خود حفظ کند . وازجهت سياسی باکستان خوب ميداند که اگر افغانستان نيرو مند را درکنار خود داشته باشد ۷۰درصد ايالت های ( سرحد وبلوچستان) که مربوط به افغانستان است متصرف خواهد شد . بنا توصيه من به دولت مردان وسياست مداران افغان اينست تا بيشتراز همه روی اين مسئله باينديشند که چگونه ميتوان از شر باکستان خود وکشور خود را نجات داد. و برای تمام هموطنان خود ميگويم که هوشياری سياسی خويش را حفظ نموده بيشتر مصروف اختلافات سليقه يی داخلی بنام مجاهد کمونست خلقی این خزب سیاسی وان شاخه سیاسی نباشند .حملات انتحاری - قاچاق مواد مخدر - کشت خشخاش اين همه تحقه هايی است که از جانب ای اس ای به اين کشور داده ميشود.
جوابمیرزایی12465
2006-01-18 14:59:36
سلام دوستان

در مورد عشق بگذاريد بگويم که.

هر جنس زنده مرگ در قبال دارد. ولی عشق وقتی تولد ميشود ريشه ميدواند و بزرگ ميشود و حاویدان خواهد ماند. و يا عشق نهالی است که زارع ( عاشق) آن يک روزی خواهد مرد اما اين نهال بزرگتر شده و به درخت استواری مبدل ميگردد که مرگ توان ربودن آنرا ندارد. پس عشق که مرگ ندارد ما بايد يقين داشته باشيم هردل که عاشق ميشود تا رنده است دلش سرشار از عشق پاکش خواهد بود.

عاشق واقعی نميتواند عشقش را فراموش کند.
جوابفرهاد12343
2006-01-01 13:27:04
درود بر افغانستان!
من مهدی براتی متولد دره پنج شير در ايران در شرکت سامو مشغول به طراحی سازه های ملی ایران هستم به امید روزی که در افغانستان این افتخار را داشته باشم.
جوابمهدی براتی12029
2005-12-20 09:12:21

شهزاد:

ولا راست گفتی ۱۰۰٪ موافق ام. ولی دیر کردن تباهی است

انتظار
جوابانتظار11788
2005-12-18 09:12:47
تبسم. به دست آوردن مطلب ندارد لذت چندان . عجب کيفيت دارد به مقصد نارسيدنها
جوابشهزاد11763
2005-12-12 09:47:45
تبسم از کابل:
ولا برادر جان برادرت ۱۴ سال ميشود که عاشق اشت و کسی را که دوست دارم فعلأ دارای ۳ طفل و شوهر ميباشد. ولی من هنوز دوشت اش دارم و به انتظار انروزی هستم که اگر خدمت و کاری برايش کرده بتوانم ولو که جانم برود. من صرف از برای او زنده هستم.اگر عاشق هستی عاجل عروسی کن در غير ان مثل من تنها زنده گی خواهی کرد که باور کن بسسسسسسسسسسسسسيار مشکل است هر کس نميتواند انرا درک کند.

انتظار
جوابانتظار11688
2005-12-11 07:52:04
دوستان يک سوال از همه شما عزيزان دارم ! آيا عشق ميميره و يا اگر شخص کسی را دوست داشته باشد همراهش عروسی کند آيا عشق که قبل از عروسی داشتند ختم ميشود و يا خير؟؟
جوابتبسم از کابل11678
2005-11-02 13:42:50
انور:
يعنی عشق ميرود و می آيد ولی گرسنگی هميشه احساس ميشود.
جوابميرويس11231
2005-10-29 00:13:54
جاويد:
جاويد جان اگر جمله روسی را ترجمه کنيد خوب خواهد شد چرا که بعضی ها به زبان روسی بلدیت ندارند.
جوابانور11169
2005-10-28 19:00:47
برادر محترم بازمحمد خان :
گيله ه شما از سفارتافغانستان در مسکو بيجا است دولت در ظرف يک سال وچند ما توان تعين يک سفير با اتوريته با ايمان صادق دلسوز به وطن مردم که به ارمانهای مليون شهيد ويتيم وفادار باشد نداشته یا نخواسته. اين يک طرف قضيه يا هم شايد داکتر عبدا لله ياهم محترم کرزی عقب وطنداران خود ميگردند. تا نفر دلخوای خویش را تعین نماید .

بازمحمد خان بعداز اين که انتقادشما نشر شده نماينده مقام سفارت باشما تماس حداقل پرسان نموده فکر میکنم که هیچ کس؟ هيچ کس به وطن دل نمی سوزد . بد بختانه از چناب کرزی صاحب روز بهروز اميد ها قطع شده ميرود . يک بار بيايد و سر به وزارت دفاع بزنيد جايکه بايد نطم ودسپلين باشد . سرای شهزاد ه بسيار بهتر است .
جواب رمضان11164
2005-10-25 11:16:38
باز محمد:
سلام.
Любовь приходит и уходит, а кушать хочется всегда.

شما برای کدام هدف به کشور چین سفر میکنید؟ تجارت؟
جوابجاويد11114
2005-10-14 13:37:46
يک شکايت برحق از سفارت محترم افغانستان در مسکو:
من به نمايندگی از تعدادی زيادی از تاجران افغان که در مسکو مصروف کار و بار خود جهت تهيه رزق و روزی شبانه روزی خود استند خواستم سکوت را شکستانده و صدای خود را از طريق اين سايت بگوش سفارتی ها و مسولين وزارت محترم خارجه افغانستان برسانم که به لحاظ خدا درين شرايطی که هر روز از طريق دولت برنامه های زيادی بخاطر اصلاحات اداری و مبارزه بر ضد رشوه و بوروکراسی در جريان است در نمايندگی های دولت و بخصوص سفارت مسکو رشوه و بيرو کراسی بحد اخر ان رسيده است. يک نمونه مثال از ان :

ما تاجران بخاطر کار های تجارتی خويش اکثرا به کشور چين سفر مينماييم ولی مسولين قونسلی سفارت بخاطر حصول ۵۰۰ روبل به سفارت چين برخلاف تمام نورم های بين المللی واخلاق افغانی طوری تفهيم نموده که پاسپورت های افغانان تقلبی است و بايد قونسل افغانستان اين پاسپورت هارا طی يک مکتوب جداگانه تاييد کند و در حاليکه همين پاسپورت ها را از خود سفارت مسکو بدست اورده ايم بايد هر باری که به سفارت چين غرض اخذ ویزه مراجعه کنيم بايد تکرارا قونسل سفارت افغانستان درمسکو انرا تاييد کند و تکرارا ما بايد ازين تاييدی پول بپردازيم !!!

خوب مسله پول هم انقدر مطرح نيست ولی سرگردانی و ضياع وقت و بيروکراسی که سفارت برای ما ايجاد نموده قابل شکايت بمقام های بالا است بنا ازسرپرست سفارت مسکو جناب غلام سخی غيرت که خود يک شخص عالم روشنفکر است خواهش و تقاضا داريم تا در قسمت اين مشکل ما تاجران مسکو غور و بررسی همه جانبه نموده و ما را از چنگ دو اختاپوت ( قونسلی سفارت افغانستان و چين ) نجاب بدهند اگر مشکل ما حل نگردد ما تصميم داريم که طی يک نامه سر کشوده به وزارت خارجه و مقام رياست جمهوری مشکلات بيروکراتيک سفارت را مطرح سازيم باحترام باز محمد به نمايندگی از تعدادی تاجران مشکل ديده شهر مسکو.
جوابباز محمد10970
2005-08-29 23:29:13
ميرداد:
حل مشکل - ویسترن یونیون!
جوابخزان10317
2005-08-22 17:50:45
اريزاد:
قسمی که به همه معلوم است تجارت افغان ها بدون سيستم حواله سقوط ميکند. جالب است که فعلاْ بهران چگونه حل می شود؟
جوابميرداد10210
2005-08-17 11:47:50
ميرداد:
منظور از ذکر واقعه اخير دستگيری افغان هائی که کار حواله را ميکردند توسط پوليس بود و در راس ان فريد هاشمی قرارداشت.
جواباريزاد10166
2005-08-16 22:59:02
آريزاد:
منظورتان از واقعه اخيردرمسکو چيست؟
جوابميرداد10158
[1] [2] [3] [4] [»»] 
پيام شما:
آدرس الکترونيکی: نام:
farsi  eng

© 2003-2007 نشريهء آزاد افغانی
كليه حقوق اين سايت متعلق به «افغانستان.رو» ميباشد
نظرات نویسندگان مقالات ممکن است مغایر با موضع اداره سايت باشد
استفاده از مطالب سايت با ذکر ماخذ آزاد است.